Ahmet Şükrü Kılıç

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ahmet Şükrü Kılıç

  Ahmet Sorgun'a sevgimde de riya yoktur öfkemde de!

  12 Şubat 2014 Çarşamba 13:00

  AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun derin bir inisiyatif kullanma iradesi gösteriyor.

  Konya’nın bütün sorunlarını kendisine taşıyanları nezaketle dinleyen, sorunların çözümünde de aktarıcısını ve teşkilatları bu konuda uzak tutan yapısı, sorunların bakanlıklar eliyle süreci yönetmesini sağlıyor.

  Alışılageldik yönetim tarzından sıyrılmış Sorgun stratejisi, bazen -bizler de dahil- kendisini yeterli irade kullanamadığı suçlamasına muhatap kılıyor.

  Ahmet Sorgun’un kendini gösterme hevesliğinden daha çok, meseleyi muhatabına göstermesi siyasi geleneklere de ters düşüyor.

  Ahmet Sorgun’da gözlemlediğim en önemli özellik ikna olduğu konularda dahi, araştırma duyarlığı göstermesidir.

  Ahmet Sorgun siyasi sorumluğunun farkında olduğu gibi insan tanımada da aceleci davranmıyor.

  Niyet okumaları zaman alıyor.

  Siyasi çözümü istenen meseleleri bildiğinde, aynı konuyu taşıyacağından emin olduğu insanlarla görüşmekten de uzak duruyor.

  Meselenin tanınmasını, insan tanımaktan öncelikli kılan duruşu, sorunların tekrarını kendisine taşıyacak olan kişileri rahatsız ediyor.

  Siyasetle uğraşanların değil de siyasetten nemalanma isteği taşıyan insanların Sorgun analizi yapması düşünülemez; onlar için esas olan isteklerinin yerine getirilmesi, siyasetçi başarısının tek kriteridir.

  Ahmet Sorgun’un bir başka özelliği daha var:

  Ekipçilik kıskacına kendini mahkum etmiyor.

  Ekip çalışmasına önem verse de, Ahmet Sorgun’un isimlerden oluşan, kendine ayrıcalık tanınmasını istediği imtiyazlı bir ekibi yok.

  Teşkilatlar içinde kendisine yakın olan, daha sık görüşen insanlar için bile bu Ahmet Sorgun’un ekibidir denilemiyor.

  Mesafeyi korumayı bildiği gibi, bu mesafe kolay ulaşılan il başkanı olması özelliğini de zedelemiyor.

  Siyasi protokollerde “Başkan”, istişare edilen konularda “Ahmet Abi” olması; etrafına duvar da ördürmüyor.

  Başarıyı şahsileştirmeyen, sorunların çözümünde kendi kurduğu yöntemi kişiselleştirmekten kaçınan insan kalma kıstası, netice adamı olmasının da sınanmış bir kanıtıdır.

  Siyasette ağırbaşlı olmak ve sorunların çözümünde siyasi ağırlığı gösterişten arınmış bir tarzda göstermek; her insanın başarabileceği kabiliyet değildir.

  Ahmet Sorgun, siyasette derin inisiyatif kullanan dirayetli bir başkandır!

  ***

  Yukardaki değerlendirmeyi 14.01.2012 tarihli köşe yazımda yapmışım. Neden yazdığımı da çok iyi hatırlıyorum. Konya TV kanalında konuşan bir kaç gazete patronunun beklentilerine cevap alamadıkları için Sorgun'u sorgulayan menfaatçi bir dil kullandıklarını izlemiştim. O gün o konuşmayı yapan gazete patronlarının Ahmet Sorgun karşısında ertesi gün nasıl pişkince yalakalık yapacak tiyniyete sahip olduklarını da biliyorum. Ahmet Sorgun'a en ağır eleştirileri yapsam da -yine yapacağım zamanlar mutlaka olacaktır- beklentim şahsi olmadığı için kendimi rahat ve fütursuzca yüklenen bir yerde görüyorum. Ahmet Sorgun benim ağabeyimdir, kendisini gerçekten riyasız bir duyguyla seviyorum. Öfkemde de riya yok sevgimde de!

  Şimdi kendisinden bir isteğim var: Yeniden paylaştığım kanaatlerimin gereğini yapmalı; ben utanmak istiyorum! 

  Ahmet abi!

  AK Parti İl Başkanı sıfatınızı hepimizin yüreğini serinletecek şekilde kullanın lütfen. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, bütün milletvekillerini toplayın. İlçe Belediye Başkanlarıyla ilgili söylenenleri, belgeleri paylaşın. Sizin üzerinizde kim irade gösterip bu yanlış adayların aday olmasını gerçekleştirmişse bunun hesabını da sorun. Siz bu yanlış adayların arkasında durmadığınıza göre sorunun AK Parti Genel Merkez'e taşınmasında da yürekli davranmalısınız. Kaç gündür huzurumuz yok, uykularımız kaçtı, biz gerçekten utanıyoruz. Bizlere bu utancı yaşatmayın. Değişmesi gereken bir kaç aday var, onları değiştirin ki, gecemizi gündüzümüze katacak bir çalışmayı kendimize yakıştırabilelim!

  https://twitter.com/ahmetsukrukilic

  https://twitter.com/cafekulis

  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Cafe Kulis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05067791924